صفحه اصلی |   تماس با ما |   درباره ما |   پیوندها |   نقشه سایت |    

***   www.eco24news.com   ***          ***   www.eco24news.com'          ***    www.eco24news.com *** 

سه شنبه 3 ارديبهشت 1398
بررسي ريسك اعتباري شركت هاي دانش بنيان
در نهضت ملي شدن صنعت نفت، تقريباً تمامي درآمدهاي دولت بدليل تحريم نفتي ايران توسط دولت انگليس و حمايت دولت ...
اقتصاد فرهنگي ؛ فرهنگ اقتصادي
مقام معظم رهبري به عنوان سكاندار نظام اسلامي و در راستاي تمشيت امور سال جاري را به نام ' اقتصاد و فرهنگ با عزم ...
بررسی تاثیر مطلوبیت اقتصادی , ارزش نمادی و ارزش احساسی بر ارزش خرید نام تجاری
بررسی تاثیر مطلوبیت اقتصادی , ارزش نمادی و ارزش احساسی بر ارزش خرید نام تجاری محقق : لیدا شریفی منش دانشجوی ...
درآمد نفتی دولت؛ افسانه یا واقعیت؟
آیا درآمدهای نفتی دولت‌های نهم و دهم یک افسانه است یا واقعیت؟ میزان درآمدهای نفتی ایران در سال‌های مختلف، ...
روشهاي معرفي كالاي توليدي و فروش آن در بازار مصرف
در دنياي امروز بشر با سرعت بي نهايت در حال پيشرفت مي باشد و جهان بزرگ ما به سوي جهاني شدن مي رود. يكي از پديده ...
پيش به سوي اقتصاد كم كربن
 1.مقدمه:موضوع تغييرات آب و هوايي و گرم شدن زمين امروز به يك مشكل جهاني تبديل شده است . اختلال در محيط زيست ...
پول اسلامي در مقابل يورو و دلار
در اول ژانويه 1999، اروپا رويداد مهم استقرار يك سيستم پولي واحد را براي يازده عضو مشترك خود جشن گرفت، اعضايي كه ...
رموز موفقیت ایمیل‌های بازاریابی
  يكی از كارآمدترین و كم‌خرج‌ترین ابزارهای بازاریابی، فرستادن ایمیل برای مشتریان بالقوه و مشتریان ...
فناوری اطلاعات رویکردی نوین در اشتغال زایی
چکیده: مقاله حاضر با هدف بررسی تاثیرات فناوری اطلاعات بر اشتغال تهیه شده است. در این پژوهش، ابتدا به اهمیت ...
سلاطین کلاهبرداری جهان ....!
همیشه دانشمندان یا هنرمندان نبوده اند که با انجام کارهایی که قبلا کسی آن را انجام نداده و یا با خلق اثری که ...
فرآيند ايده تا بازار
چکيده: افزايش توليد ناخالص ملي مستلزم ايجاد تفکر ايده تا بازار و به عبارتي بومي سازي فرهنگ نوآوري است. نگاه تک ...
سرمایه گذاری مبتنی بر اخلاق در کسب و کار
 در چند دهه اخیر سرمایه گذاری مبتنی براصول اخلاقی به عنوان یکی از مهمترین موضوعها در عرصه کسب و کار مطرح ...
صندوق بین المللی پول را چقدر می شناسید؟
صندوق بین المللی پول از جمله ارگان های سازمان ملل متحد است که  با توجه به نرخ تبدیل ارز و نرخ پرداخت ها ...
چند نكته براي اغاز و تداوم كسب و كار
  1- بزرگ بيانديش ولي با يك كار كوچك شروع كن و ببين چگونه ميتواني تئوري خود را در يك مقياس كوچك بيازمايي 2- ...
روشهاي براي جذب مشتري و برخوردمشتري وحفظ مشتري
تحقيق مباني كارآفرينيروشهاي براي جذب مشتري و برخوردمشتري وحفظ مشتري محقق : سيد ابراهيم مختاباد فهرست ...

 

بنگاه داری بانک ها؛ آری یا نه؟

 

 

 

 

سرطان ،اولین عامل مرگ در دهه های آینده
سرطان، اولین عامل مرگ در دهه‌های آینده/ قابل پیشگیری بودن سرطان با بهبود ...
باهنر:احتمال انتصاب رئیسی به عنوان رئیس قوه قضاییه زیاد است
باهنر: احتمال انتصاب رئیسی به عنوان رئیس قوه قضاییه زیاد است ...
سکه هفته را با افزایش قیمت آغاز کرد
سکه هفته را با افزایش قیمت آغاز کرد قیمت هر قطعه سکه تمام ...
آغاز کاهش قیمت مسکن
آغاز کاهش قیمت مسکن/ معاملات دیماه ۶۵ درصد افت کرد متوسط قیمت هر ...
توضیحات رئیس پلیس پایتخت درباره فرار 3 اخلالگربازار کاغذ
توضیحات رئیس پلیس پایتخت درباره فرار ۳ اخلالگر بازار کاغذ ...
تنها هدف کی روش از مصاحبه های جنجالی؟
تنها هدف کی روش از مصاحبه های جنجالی؟! ...
باز هم افزایش قیمت خودرو در راه است
نعمت بخش ادعا کرد؛ ...
چرا تیم های ایران و عراق امروز در ورزشگاه آل مکتوم تمرین نمیکنند ؟
چرا تیم های ایران و عراق امروز درورزشگاه آل مکتوم ...
افت شدید دمای کشور
سازمان هواشناسی اعلام کرد؛ افت شدید دمای کشور/ ورود سامانه بارشی جدید از ...
پروژه عبور از فردوسی پور وارد فاز جدید شد
پروژه عبور از فردوسی‌پور وارد فاز جدید شد! ...

مقالات
پول اسلامي در مقابل يورو و دلار


در اول ژانويه 1999، اروپا رويداد مهم استقرار يك سيستم پولي واحد را براي يازده عضو مشترك خود جشن گرفت، اعضايي كه داراي شايستگي‌هاي لازم براي الحاق به اتحاديه پولي اروپا طبق معيار يكساني، داشتند.
به دنبال آن، كشورهاي انگلستان، سوئد، دانمارك و يونان كه اين الحاق را نپذيرفته بودند و يا طبق معيارها داراي شرايط و شايستگي‌هاي لازم نبودند، در نهايت تا سال 2002 به اين اتحاديه پيوستند. تا سال 2002، يك سيستم پولي واحد به نام يورو، واسطه تجاري در مبادلات بازارهاي اروپا براي كشورهاي مشترك‌المنافع گرديد.
با برقراري يك سيستم پولي واحد براي مبادلات كالاها و خدمات- اعم از مبادلات درون مرزي و يا بين‌المللي،- يورو به عنوان عامل تعيين‌كننده خط مشي پولي متحد، سياست‌هاي مالي، نرخ مبادلات و نرخ بهره تعيين شد و به موازات آن، به عامل تعيين كننده‌اي در بهره‌وري نيروي كار و اثرات فناوري تغييرات اقتصادي در كشورهاي عضو اتحاديه، مبدل شد. در ابعاد بين‌المللي، بازارهاي جهاني سرمايه ومنابع سرمايه‌گذاري خارجي با ظهور دو جريان پولي رقيب، يعني دلار آمريكا و يورو اروپا مواجه شده‌اند.
كشورهاي مختلف در اطراف جهان، سپرده‌هاي خارجي و معاملات تجاري خود را در قالب اين دو واحد مهم پولي انجام مي‌دهند.
بنابراين، سيستم‌هاي پولي بين‌المللي در قابل اين دو واحد پولي رقيب، قابل تبديل هستند. در چنين وضعيتي، انديشمندان اسلامي بايد تعريف كنند كه دنياي اسلام در ميان تقسيمات جهاني و بازارهاي سرمايه، بين اين دو قدرت پولي رقيب و برتر، در چه وضعيتي قرار دارند؟ در صحنه جهاني، ارزش منابع مربوط به دنياي اسلام در چه موقعيتي است؟ آيا مسلمانان تدبيري براي مواجه شدن با اين تغييرات و دگرگوني‌ها انديشيده‌اند؟ اگر چنين است، دنياي اسلام داراي چه مباني، اصول و ساختاري است؟
تا پايان جنگ جهاني دوم، ممالك نيمكره غربي درگير ظالمانه‌ترين انواع جنگ‌ها و مناقشات شخصي در درون خود بوده‌اند. اكنون، بر طبق مفاد موفقتنامه 'برتون وودز' كه در سال 1944 پايه‌گذاري شد و به وسيله تعدادي از اتحاديه‌هاي پولي و اقتصادي در بين اعضاي كشورهاي نيمكره غربي تأييد و پيروي گرديد، ملل در حال جنگ مي‌توانند به انعقاد يك قرارداد اجتماعي مبادرت نمايند كه جنگ و مناقشات سياسي را بين آنها متوقف و برطرف كند. در حقيقت، اين يك تصميم و اقدام خود جوش در متن دمكراسي بود كه اين امر را براي كشورهاي  نيمكره غربي تحقق بخشيد.
دنياي اسلام، با وجوه گروه‌هاي ميليوني، منابع وسيع و بالاتر از همه با برخورداري از بزرگ‌ترين معجزه خود، يعني قرآن كريم، در كنار راهنمايي‌هاي حضرت محمد(ص)، سنت و شورا، اين ميراث بزرگ اسلامي (مشورت، مباحثه و تعامل)، اجتهاد اعلم معرفت شناسي و تحقيق، و اجماع (توافق جمعي)، كه هر كدام از آنها به تنهايي قادر به بيان انديشه ژرف اسلامي، تحمل و ظرفيت نفوذ استدلال است، قادر به درك وحدت خود نيست.
بنابراين، دلايل اصلي اين مسأله چيست كه اروپا مي‌تواند متحد شود، ولي مسلمانان نمي‌توانند به اتحاديه‌اي منسجم دست يابند؟ در پاسخ به اين سؤال، در مقام مقايسه دنياي غرب به نسبت دمكراسي برآييم، خيلي كوته‌بينانه است.
بدون ترديد اتحاديه پولي اروپا كه خاستگاه يورو است و يورو هم براساس تصميم اين اتحاديه بوجود آمد، تا حدود زيادي به وسيله دلارهاي نفتي حكام ثروتمند دنياي اسلام، تأمين سرمايه شد. به اين علت، وقتي كشورهاي عربي سرمايه مازاد خود در صندوق‌ بين‌المللي پول را صرف خريد دارايي و يا سپرده‌گذاري نمودند، درعوض گره‌هاي دشوار اين صندوق را بر اندام اين سرمايه‌ها محكم‌تر ساختند، كشورهاي عربي كه قادر بودند اين موجودي‌ها را به جاي حفظ و ذخيره در كشورها و بازارهاي سرمايه‌غربي، در كشورهاي اسلامي بكار اندازند.
در نتيجه، دنياي اسلام در باتلاقي عميق گرفتار آمده از يك طرف، نبود هيچ اميدي به يك حمايت مالي خوب، به نحوي كه شرايط سرمايه‌گذاري  را در دنياي اسلام فراهم كند و از طرف ديگر، فقدان شفافيت كافي و مناسب براي حمايت از سرمايه‌گذاري در جهان اسلام.

در نهايت، وقتي كه سرمايه‌داري در كسوت ستمگرانه حكمرانان جهاني بر بازارهاي مؤسسات طلوع كرد، سران و قطب‌هاي اصلي سرمايه‌داري، كشورهاي مسلمان را تحت عنوان سرمايه‌گذار كوتاه‌مدت وارد بازار كردند. اين‌ها به واسطه‌ عدم ثبات نرخ بهره، انتخاب و هدايت شدند و بعدها ثابت شد كه به عنوان پروژه‌هاي انتفاعي و بازارهاي سرمايه قابليت تداوم و پشتيباني ندارند.
بنابراين، از خود بيگانگي جهان اسلام، بنيان‌‌هاي سست اصولي، عدم درك و شناخت امور و هم‌چنين وابستگي اسار‌ت‌بار به فرهنگ بيگانه، دنياي اسلام را از تشريك مساعي بازداشت، كه در غير اين صورت، مي‌توانست شاهد پيدايش چيزي به موازات دلار و يورو به نام 'پول اسلامي' باشد و در كنار آن سيستم پول‌اسلامي، بازارهاي تجمعي سرمايه اسلامي و به صورت جهاني، به عنوان بازار مشترك اسلامي پا به عرصه مبادلات و بازار جهاني مي‌گذاشت. در اين صورت، مشكلات عدم ثبات اقتصادي حاكم بر شرايط كنوني، مازاد نقدينگي و ارز، لازمه‌هاي سرمايه‌گذاري كارآمد سياسي، بي‌عدالتي و فقر كه مجموعاً آفت بازار مشترك اسلامي است، حل مي‌شد.
همراه با اين بازسازي، ثبات سياسي و سازماني جهت پيدايش فعاليت و توسعه يك دگرگوني اسلامي شكوفا مي‌گشت. بدين‌سان، پيشرفت اسلام به طرف مقصود امت اسلامي (Ummah) به عنوان طرح جهاني‌‌سازي اسلامي محقق مي‌گرديد.
مرحله جهاني‌سازي اسلامي (Ummah) و نفوذ در بازارهاي جهاني به عنوان هدف جهان اسلام، به نوعي مخالف اميال سرمايه‌داري و سياست محروم نگاه داشتن جهان اسلام است.
در اين پنهان‌سازي بين آن است كه در مواجهه با ثروت‌‌هاي گزاف كه در چنگ عده محدودي است، گروه‌هاي كثير محروم به ستوه بيايند. اين ثروت‌‌ها كه اغلب به وسيله اربابان غربي كنترل مي‌شوند، سبب نفرت محرومان مي‌شوند، محروماني كه بي‌شك گروه كثيري از جمعيت مسلمانان جهان هستند.
پول اسلامي، بر پايه صد درصد نيازمندي‌‌هاي اندوخته شده و سپرده‌هاي مرتبط با ارزش پولي است و براساس حقايق پايه‌گذاري شده و عاري از حدس و گمان و سفته‌‌بازي و مدارك وعده‌دار است. محصول حاصل از اين نوع تحرك واقعي پول، قادر است مشكل كم‌ بازدهي در مورد واحدهاي توليدي را حل كند. امور مهم مشاركتي در متن اين دگرگوني‌ها و وابستگي‌ مالي واقعي، وابستگي به نرخ بهره را مرتفع سازد. چنين روشي، داد و ستدهاي سودآور توأم با منابع پويا و متحرك را جايگزين امور مهم مشاركت مي‌كند. در نتيجه، در امور مشاركتي، بهره‌اقتصادي، تقسيم عادلانه مالكيت، حقوق مالكانه و بنيه مالي، افزايش پيدا مي‌كند.
به دليل وجود چنين شرايطي براي مؤسسات مشاركتي و به وسيله ارتباط مستقيم بين پول و فعاليت‌هاي حقيقي، قدرت‌طلبي تضعيف و ريشه‌كن مي‌شود.
اين آزادي در اخذ تصميمات و مالكيت سرمايه، به معني ظهور قراردادهاي اجتماعي اسلامي است كه بر پايه شورا (مباحثه و مشورت) استوار است، شورايي كه منبعث از فهم و درك و بكارگيري اصل يگانگي الله (توحيد) در تمام امور زندگي است.
چنين ديدگاهي، جامعه اسلامي را از شخصيت برتري‌جويي نامطلوب، رقابت‌طلب و فردگرا كه به عنوان فلسفه‌اي سياسي، دمكراسي را در غرب زمين‌گير كرده، مصون مي‌دارد. در عوض، مسيري خواهد بود به سوي اقتدار معنوي و اخلاقي در بازارهاي جهاني و مبادلات تحت روش‌هاي روشنگرانه، آموزش مناسب با استفاده از مباحثه و انجام امور مطلوب، خوش‌بياني و اتحاد و ائتلاف كه به واسطه اسلام ايجاد شده است.
بازار مشترك اسلامي و بازار سرمايه اسلامي، يك ائتلاف جهاني متشكل از اتحاديه‌هاي مختلف منطقه‌اي اسلامي خواهد بود كه براساس مكانيزم همكاري و قراردادهاي اجتماعي اسلامي تحت عنوان ارتباط منطقه‌اي پولي/واقعي، تجارت درون منطقه‌اي و هدايت نهادينه شده آن در جهان اسلام را بر پا مي‌دارد.
بديهي است كه تأثير اين سيستم پولي يكپارچه و فعاليت‌هاي حقيقي منطقه‌اي، به تشكيل ارز اسلامي مي‌انجامد كه در گرداگرد ابزار اقتصادي ومالي موجد ارتباط منطقه‌اي پولي/حقيقي، تكامل مي‌يابد. بنابراين، نوعي افزايش مصرف در حوزه كالاهاي مطلوب زندگي را كه اسلام پيشنهاد كرده و محيطي سرشار از انواع كالاهاي مناسب و روح‌بخش را پديد مي‌‌آورد. اين موضوع به نوبه خود از طريق بازده حقيقي، توليد درآمد و ثروت را موجب مي‌شود.
لغو سفته ‌بازي‌ها و نادرستي‌هاي رايج در معاملات و جايگزين كردن آن به وسيله سرمايه‌گذاري بلندمدت اسلامي در كنار فرصت‌هاي گوناگون، امكانات رفاهي و استفاده از اصول فناوري، سبب جلب دولت‌ها و مصرف‌كنندگان در سرتاسر جهان مي‌شود و در نتيجه، منجر به خريد بيشتر مي‌شود و ثبات به مراتب بيشتري را در بازارها به همراه مي‌آورد. بنابراين يك نرخ ارز پايدار مرتبط با توليد و بهره‌وري، از متن چنين بازار منظم و با ثباتي طلوع مي‌كند.
اثرات افزايشي نرخ‌هاي ارز پايدار و با ثبات، و قيمت‌هاي تثبيت‌ شده، موجب تحركات منابع مالي بيشتر شده و ثروت، رشد وتوسعه و در نهايت جامعه ايده‌الي را در پي دارد.
زكات به دليل رشد ثروت چنين جامعه‌اي كه داراي اقتصادي سالم است، بيشتر مي‌شود و اين درآمد به سمت و سوي واحدهاي توليدي به منظور حمايت از نيازمندان تهيدست و تضمين رفاه آنها و رفع حوايج انساني و نيازهاي اساسي آنها هدايت مي‌شود. تأمين مؤسساتي با هدف جمع‌آوري زكات به عنوان يك منبع درآمد بين‌المللي نيز باعث پديدار شدن بخش‌هاي اقتصادي و فعال كوچكتر شده و سبب منابع انساني در جهت تضعيف نيروهاي قدرت‌طلب مي‌گردد.
مؤسسات اجتماعي بزرگ و ايده‌آل، براساس دريافت همه جانبه زكات به منظور پيشرفت و توسعه جوامع انساني براي رسيدن به امنيت، ارزش‌هاي انساني و انتقال نيروي توليدي جوامعي كه اين انديشه را پذيرفته‌اند، هميشه بخشي از آن را براي بينوايان و بيماران و سالمندان در نظر مي‌گيرند كه اين خود به تنهايي سبب توليد كار و صنعت و مؤسسات فعال ديگر مي‌شود. اين بخشي از كاربرد درآمدهاي زكات است.
بنابراين، معضل بزرگ بيكاري و ناهنجاري‌هاي وابسته به درآمد نيز بر طرف مي‌شود. به عبارت ديگر، هم امنيت اجتماعي به دامن ملل مسلمان باز مي‌گردد و هم ناآرامي‌ها و ناهنجاري‌هاي اجتماعي به سمت نزول پيش مي‌رود و پول و نقدينگي بيشتري براي هدايت به سوي بهبود سطح زندگي اندوخته مي‌گردد.
با وجود چنين تغييرات مهمي در دنياي اسلام به سمت و سوي امت اسلامي دلار و يورو يقيناً جريان‌هاي پولي ضعيفي مي‌شوند و واحد پول اسلامي اين دو واحد پولي را به عقب مي‌راند و به اين طريق يورو و دلار در بي‌ثباتي ايجاد شده توسط نوسانات نرخ بهره، به تدريج غرق مي‌شوند، زيرا در شرايط نوسان نرخ بهره، بازگشت و رسيدن دلار و يورو به ثبات موجود در پول اسلامي، به مراتب مستلزم شرايط متفاوت‌تري است.
اين موارد، به طور دايمي ارزش‌هاي نرخ ارز را دستخوش تغيير و آشفتگي مي‌سازد. بنابراين، دلار و يورو تحت تأثير اثرات منفي نرخ بهره متزلزل و بي‌ثبات و مكانيزم ناپايدار مبادلات بين‌المللي قرار مي‌گيرند و سياست پولي مستقل از فعاليت‌هاي حقيقي باقي ماند.
بنابراين، نوسانات قيمت ناشي از عدم شفافيت بخش پولي، تحت تأثير قرار مي‌گيرند و چنين تأثير زيانبار بخش پولي بر بخش حقيقي، سبب عدم ثبات در هر دو بخش حقيقي و مالي مي‌شود. اين نوع ثبات به عنوان معضل بزرگي براي يورو و دلار باقي خواهد ماند.
عكس اين قضيه نيز صادق است كه در صورت ارتباط و پيوند بين پول و بخش‌هاي فعال، سيستم پول رقابتي و گردش پولي آن مي‌تواند صد در صد سبب نجات و آزادي اندوخته گردد. در اينجا معمار نهايي پولي از طريق پول اسلامي، ارز اسلامي، بازار سرمايه اسلامي و بازار مشترك اسلامي، ظهور مي‌نمايد.
اين موارد، الگوي جهاني امت  اسلامي را به تصوير مي‌كشند. در اين سيستم اهداف توليد و توزيع ثروت از طريق ارتباط بخش پولي/ حقيقي، جايگزين طمع ثروت‌اندوزي مي‌گردد. اين موضوع باعث انحراف نرخ بهره از مبادلات اقتصادي گرديده و سلامت انسان بر منابع به سوي امكانات و ابزار اسلامي را به اثبات مي‌رساند.


عليرضا صالحي امين
(فوق‌ليسانس مديريت بازرگاني)

 

 


 تفریح پردرآمدها 40برابر کم‌درآمدها

 فرمول محاسبه سود وام بانکی

به سوی رشد غیرتورمی و فراگیر

نظام تدوین برنامه پنج ساله توسعه و طرح یک سوال!

 هشدار بانک جهانی  به ایران و 6 کشور

تنظیم سند منشور اخلاقی برای سازمانها وشرکتها الزامی است

 راههای مقابله با رکود تورمی


 

 

 

 

ساخت برنامه تلویزیونی ' اقتصاد مقاومتی و صنعت بانکداری '

سرگذشت پول در ایران؛ از ریال تا تومان 

لباس نو بر تن شرکت‌های هرمی

کارانه 25 ميليون توماني يك بانك به برخي مديران خود

 آیا این نوع بانکداری حرفه اقتصادی دارد ؟

 فناوری اطلاعات رویکردی نوین در اشتغال زایی


 

 

 

گجت‌های اپلی با چه سایزی

سفری رویایی به قلب گوگل

بیشترین قیمت برای کوچک‌ترین

فرودگاه 16.000.000.000 دلاری قطر

سمینار های سال 1393

سمینار شم اقتصادی

شعار تبلیغات کدام بانک به واقعیت نزدیک است؟
سرمایه
سپه
تجارت
کارآفرین
رفاه
سامان
صادرات
پاسارگاد
پارسیان
ملت
ملی
Copyright ©ECO24NEWS ,all rights reserved.