صفحه اصلی |   تماس با ما |   درباره ما |   پیوندها |   نقشه سایت |    

***   www.eco24news.com   ***          ***   www.eco24news.com'          ***    www.eco24news.com *** 

چهارشنبه 1 اسفند 1397
بررسي ريسك اعتباري شركت هاي دانش بنيان
در نهضت ملي شدن صنعت نفت، تقريباً تمامي درآمدهاي دولت بدليل تحريم نفتي ايران توسط دولت انگليس و حمايت دولت ...
اقتصاد فرهنگي ؛ فرهنگ اقتصادي
مقام معظم رهبري به عنوان سكاندار نظام اسلامي و در راستاي تمشيت امور سال جاري را به نام ' اقتصاد و فرهنگ با عزم ...
بررسی تاثیر مطلوبیت اقتصادی , ارزش نمادی و ارزش احساسی بر ارزش خرید نام تجاری
بررسی تاثیر مطلوبیت اقتصادی , ارزش نمادی و ارزش احساسی بر ارزش خرید نام تجاری محقق : لیدا شریفی منش دانشجوی ...
درآمد نفتی دولت؛ افسانه یا واقعیت؟
آیا درآمدهای نفتی دولت‌های نهم و دهم یک افسانه است یا واقعیت؟ میزان درآمدهای نفتی ایران در سال‌های مختلف، ...
روشهاي معرفي كالاي توليدي و فروش آن در بازار مصرف
در دنياي امروز بشر با سرعت بي نهايت در حال پيشرفت مي باشد و جهان بزرگ ما به سوي جهاني شدن مي رود. يكي از پديده ...
پيش به سوي اقتصاد كم كربن
 1.مقدمه:موضوع تغييرات آب و هوايي و گرم شدن زمين امروز به يك مشكل جهاني تبديل شده است . اختلال در محيط زيست ...
پول اسلامي در مقابل يورو و دلار
در اول ژانويه 1999، اروپا رويداد مهم استقرار يك سيستم پولي واحد را براي يازده عضو مشترك خود جشن گرفت، اعضايي كه ...
رموز موفقیت ایمیل‌های بازاریابی
  يكی از كارآمدترین و كم‌خرج‌ترین ابزارهای بازاریابی، فرستادن ایمیل برای مشتریان بالقوه و مشتریان ...
فناوری اطلاعات رویکردی نوین در اشتغال زایی
چکیده: مقاله حاضر با هدف بررسی تاثیرات فناوری اطلاعات بر اشتغال تهیه شده است. در این پژوهش، ابتدا به اهمیت ...
سلاطین کلاهبرداری جهان ....!
همیشه دانشمندان یا هنرمندان نبوده اند که با انجام کارهایی که قبلا کسی آن را انجام نداده و یا با خلق اثری که ...
فرآيند ايده تا بازار
چکيده: افزايش توليد ناخالص ملي مستلزم ايجاد تفکر ايده تا بازار و به عبارتي بومي سازي فرهنگ نوآوري است. نگاه تک ...
سرمایه گذاری مبتنی بر اخلاق در کسب و کار
 در چند دهه اخیر سرمایه گذاری مبتنی براصول اخلاقی به عنوان یکی از مهمترین موضوعها در عرصه کسب و کار مطرح ...
صندوق بین المللی پول را چقدر می شناسید؟
صندوق بین المللی پول از جمله ارگان های سازمان ملل متحد است که  با توجه به نرخ تبدیل ارز و نرخ پرداخت ها ...
چند نكته براي اغاز و تداوم كسب و كار
  1- بزرگ بيانديش ولي با يك كار كوچك شروع كن و ببين چگونه ميتواني تئوري خود را در يك مقياس كوچك بيازمايي 2- ...
روشهاي براي جذب مشتري و برخوردمشتري وحفظ مشتري
تحقيق مباني كارآفرينيروشهاي براي جذب مشتري و برخوردمشتري وحفظ مشتري محقق : سيد ابراهيم مختاباد فهرست ...

 

بنگاه داری بانک ها؛ آری یا نه؟

 

 

 

 

توضیحات رئیس پلیس پایتخت درباره فرار 3 اخلالگربازار کاغذ
توضیحات رئیس پلیس پایتخت درباره فرار ۳ اخلالگر بازار کاغذ ...
تنها هدف کی روش از مصاحبه های جنجالی؟
تنها هدف کی روش از مصاحبه های جنجالی؟! ...
باز هم افزایش قیمت خودرو در راه است
نعمت بخش ادعا کرد؛ ...
چرا تیم های ایران و عراق امروز در ورزشگاه آل مکتوم تمرین نمیکنند ؟
چرا تیم های ایران و عراق امروز درورزشگاه آل مکتوم ...
افت شدید دمای کشور
سازمان هواشناسی اعلام کرد؛ افت شدید دمای کشور/ ورود سامانه بارشی جدید از ...
پروژه عبور از فردوسی پور وارد فاز جدید شد
پروژه عبور از فردوسی‌پور وارد فاز جدید شد! ...
فریب قیمتهای کذایی مسکن در سایتها را نخورید
فریب قیمت های کذایی مسکن در سایت‌ها را نخورید! ...
اسامی جانباختگان پرواز بويینگ707ارتش اعلام شد
تحویل ۱۵ جسد به پزشکی قانونی اسامی ...
7 نفر در پرونده آتش سوزی مدرسه زاهدان مقصر شناخته شدند
دادستان سیستان و بلوچستان: ۷ نفر در پرونده آتش‌سوزی مدرسه‌ زاهدان ...
واکنش لهستان به اقدام ایران
واکنش لهستان به اقدام ایران وزارت خارجه لهستان با صدور ...

اخبار
تهرانی‌ها مضطرب‌ترین مردم کشور


با وجود این رشد سریع و گسترش بیماری‌های روانی چرا مسئولان و سیاست‌گذاران نسبت به بیماری‌ها و اختلالات روانی بی‌توجهند؟

فریده غائب

روند شیوع علائم روانی در شهر تهران طی سال‌های 1378 تا 1390 با 38‌درصد رشد مواجه است. در عین حال شيوع اختلال روانی در تهران نیز 5/39‌درصد است. با وجود این رشد سریع و گسترش بیماری‌های روانی چرا مسئولان و سیاست‌گذاران نسبت به بیماری‌ها و اختلالات روانی بی‌توجهند؟ چرا سازمان‌های بیمه‌گر به اندازه بیماری‌های جسمانی به بیماری‌ها و اختلالات روانی توجه نمی‌کنند؟ چرا جامعه و بخشی از مسئولان همچنان برچسب و انگ‌زنی‌هایی نسبت به بیماری‌های روانی دارند؟ چه عواملی شیوع اختلالات روانی را در جامعه و به‌ویژه در کلانشهر تهران افزایش داده است؟ چه اتفاقی افتاده که براساس آمارها، تهرانی‌ها از میانگین کشور اضطراب بیشتری دارند و مصرف داروهای ضد اضطراب در میان آن‌ها به مرحله هشدار رسیده است؟ آیا رسانه‌ها با انتشار این آمار نگران‌کننده سیاه‌نمایی می‌کنند یا قصد بیان واقعیت را دارند؟ آیا اساسا روزنامه‌نگاران، سیاهی‌ها را باید نادیده بگیرند یا چگونه باید با ارائه واقعیت، مردم را دچار یأس و ناامیدی نکنند؟ اینها سوالاتی است که پاسخ‌هایش در سومین همایش سلامت روان و رسانه توسط روانپزشکان، مسئولان وزارت بهداشت و استادان روزنامه‌نگاری داده شد. در همایشی که صبح دیروز سه‌شنبه در فرهنگسرای رسانه توسط کرسی یونسکو در حوزه سلامت برگزار شد، مصطفی معین، رییس کرسی یونسکو در آموزش سلامت روان، احمدعلی نوربالا، استاد روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران و عباسعلی ناصحی، مدیرکل دفتر سلامت روان وزارت بهداشت به عنوان سخنرانان این همایش هر کدام بعدی از ابعاد اختلالات روانی و هزینه‌هایی را که کشور از این اختلالات متحمل می‌شود، بیان کردند. همچنین در دو پنل جداگانه نقش رسانه‌ها در چگونگی انعکاس اخبار مربوط به سلامت روان بررسی شد.

هدفمندی یارانه‌ها، تحریم‌ها مخرب سلامت روان
«نمی‌توانم نگرانی‌ام را از شیوع نسبتا بالای هیجان غم و اندوه و خشم و غضب و نیز کمرنگ بودن هیجان نشاط و شادابی، حالت تشویش و نگرانی مستمر، شرایط غیرقابل پیش‌بینی جامعه، حرمت‌شکنی‌های پی‌درپی، مشکلات اقتصادی ناپیدا، نبودن احساس امنیت و آزادی، نبودن رضایت از زندگی، احساس بی‌عدالتی ذهنی، رانندگی ناامن، بی‌اخلاقی، قانون‌گریزی و عدم نظارت‌پذیری، اصل و فرع شدن مسائل و... را در فضای سیاسی و اجتماعی جامعه نادیده بگیرم و احتمالا این عوامل و سایر مولفه‌های اجتماعی با افزایش بار اختلالات روانی و به‌خصوص سوءمصرف مواد در جامعه ما بی‌ارتباط نیست.»نوربالا با گفتن این حرف‌ها و نشان دادن نتایج آمارهای شیوع اختلالات روانی در سطح جهان و نیز ایران در اسلایدهای رنگی، شناخت اهمیت اختلالات روانی را نشان می‌دهد.
وی بخشی از صحبت‌هایش نیز به شرایط کنونی ایران ربط دارد: «ناپایداری نظام اقتصادی و عدم ثبات پول ناشی از تحریم‌ها و هدفمند کردن یارانه‌ها، حوادث بعد از انتخابات و دمیدن هیجان خشم و غم در جامعه از هر نوع رسانه و تریبون، روابط غیراخلاقی و قانون‌گریزی و اشاعه روحیه یأس و نا امیدی، مخرب سلامت روان جامعه است.»
همچنین نوربالا ترافیک سردرگم، آلودگی فزاینده هوا و جمعیت روزافزون شهر تهران را مکمل و موید سیر صعود اختلال سلامت روان در کلانشهر تهران عنوان می‌کند. به گفته وی از 10 بیماری معلولیت‌زا پنج بیماری به بیماری‌های روانی ربط دارد که افسردگی بیش از بقیه موارد بر آن تاثیرگذار است. نوربالا با ارائه گزارشی از سال 2000 که بیماری‌ها را تا سال 2020 پیش‌بینی کرده است، می‌گوید: «اختلال افسردگی از رتبه چهار به رتبه دو، خشونت از 19 به 12، حوادث رانندگی از 9 به رتبه سه، عوارض ناشی از جنگ از 16 به هشت، صدمه به خود از 17 به 14 افزایش یافته که حاکی از توجه به سلامت روان در سال‌های آینده است.»همچنین گزارشی پیش‌بینی کرده است که تا سال 2030 اختلالات افسردگی اساسی از رتبه چهار به دو بعد از بیماری ایدز در کشورهای در حال توسعه برسد و حوادث رانندگی از هشت تا چهار، خشونت از 15 به 13 و دیابت که یک بیماری روان‌تنی است از 20 به 11 افزایش می‌یابد که بیانگر وجود جهانی ناامن‌تر از نظر بیماری‌های روانی خواهد بود.

اختصاص5درصدی درآمد ناخالص ملی به بهداشت و درمان
«اگر پنج‌درصد از درآمد ناخالص ملی در حوزه بهداشت و درمان صرف می‌شود کار بزرگی نیست بلکه ننگ است. کشورهای دیگر تا 20‌درصد از درآمد ناخالص ملی را صرف این نعمت اساسی می‌کنند.» مصطفی معین، رییس کرسی یونسکو در حوزه سلامت نیز در حالی این سخنان را می‌گوید که سهم بودجه روان نیز از کل بودجه سلامت سه‌درصد است. او می‌افزاید: «من به عنوان یک پزشک دعا می‌کنم که فردی بیمار نشود و سر و کارش به ما پزشکان و بیمارستان‌ها نیفتد، زیرا اخلاق پزشکی ما خوب نیست و این‌ها واقعیت‌هایی است که حتی بیانش ضرررسان است.»
رییس کرسی یونسکو در آموزش سلامت روان می‌گوید: «باید اعتراف کنیم اخلاق ما پزشکان با مردم خوب نیست و باید دعا کنیم سر و کار مردم به ما پزشکان و بیمارستان‌ها نیفتد.»معین رواج فردگرایی و انواع تبعیض‌ها در جامعه و استرس‌های شغلی، بیکاری و ناپایداری‌های سریع کنونی در کشور را مورد انتقاد قرار می‌دهد. او سبک زندگی ناسالم از مصرف موادمخدر گرفته تا رژیم غذایی نامناسب و نقص حریم خصوصی را از جمله عواملی قلمداد می‌کند که باعث ایجاد فضای خشونت‌بار در جامعه شده که آن را حتی در ترافیک‌های روزمره، ساعت‌های اداری و خانواده‌ها شاهد هستیم. به گفته او ناآگاهی، خودباختگی و تقلید از فرهنگ بیگانه همچنین سوءاستفاده از دین عواملي است که امنیت جامعه را به خطر انداخته و آسیب‌های اجتماعی را افزایش می‌دهد. ناتوانی در پرداخت هزینه‌های درمان نیمی از مبتلایان را از درمان منصرف می‌کند. عباسعلی ناصحی به عنوان یکی دیگر از سخنرانان این همایش برخی از آمار رسمی شیوع اختلالات روانی را ذکر می‌کند، این‌که طبق آخرین تحقیقات انجام شده در سال 89 و 90 حدود 6/23‌درصد افراد 15 تا 64 سال کشور که 12‌میلیون نفر می‌شوند، دچار اختلالات روانی هستند؛ از میان آن‌ها 82‌درصد خدمات مناسب درمانی دریافت نمی‌کنند و تنها 18‌درصد بیماران روانپزشکی در طول یک سال حداقل خدمات را دریافت می‌کنند. 6/49‌درصد افراد علت مراجعه نکردن خود را مشکل در پرداخت هزینه و 6/26 درصد نداشتن بیمه عنوان کرده اند. وی نسبت بیماران روانپزشکی را که برای دریافت خدمات به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند، 44‌درصد بیماران عنوان و تاکید می‌کند که 56‌درصد از بیماران هیچ‌گونه خدماتی دریافت نمی‌کنند. چهاردرصد بیماران نیز کسانی هستند که خدمات مناسب نمی‌گیرند، گاهی داروی خود را مصرف نکرده و از ادامه درمان منصرف می‌شوند.
مدیرکل دفتر سلامت روان وزارت بهداشت در مورد هزینه بستری در بخش‌های روانپزشکی می‌گوید: «افرادی که یک تا سه مورد در سال در بخش‌های روانپزشکی بستری شده و همچنین بیماران روانی که در بخش‌های جسمی بستری شدند، یک تا سه بار در سال گزارش شده‌ است.»
مدیرکل دفتر سلامت روان وزارت بهداشت می‌گوید: «هزینه بستری که از جیب مردم پرداخت شده است، در یک نوبت بستری 203‌هزار تومان برآورد شده که 82‌درصد آن هزینه پزشکی و 18‌درصد هزینه غیرپزشکی بوده است.»
به گفته وی هزینه بستری بخش‌های غیرروانپزشکی در بخش جسمی حدود 540‌هزار تومان بوده که 7/2برابر هزینه‌های روانپزشکی است، بنابراین تصور این‌که بیمار روانپزشکی در زمان بستری هزینه بیشتری را به نظام سلامت تحمیل می‌کند، اشتباه است. وی ادامه می‌دهد: «219‌هزار تومان میانگین هزینه بستری بیماران روانپزشکی در یک سال است و 600‌هزار تومان میانگین این هزینه در بخش غیرروانپزشکی است. در واقع مجموع میانگین هزینه‌ای که یک فرد در سال پرداخت می‌کند، 821‌هزار تومان است.»وی با تاکید بر این‌که هرچه سرمایه‌گذاری در حوزه اختلالات روانی بیشتر شود، سود بیشتری نصیب سازمان‌های بیمه می‌شود، می‌افزاید: «هزینه یک نوبت خدمات سرپایی 38‌هزار تومان می‌شود و این در حالی است که هزینه‌های قضایی و انتظامی که بیماران روانپزشکی در سال پرداخت می‌کنند، 25‌برابر بیماران عادی است بنابراین مشکلات قضایی این افراد بسیار زیاد است.»مدیرکل دفتر سلامت روان وزارت بهداشت میانگین هزینه مستقیم بیماران روانپزشکی در بخش جسمی و غیرپزشکی را 749‌هزار تومان برآورد کرد که یک‌سوم سرانه درمان است و این بیانگر نزدیک شدن بیماران روانپزشکی به خط فقر است. ناصحی همچنین در مورد خسارت‌هایی که اختلالات روانپزشکی به زندگی فردی و اجتماعی فرد مبتلا وارد می‌کند، می‌گوید: «میزان اشتغال این افراد 5/33‌درصد، میانگین درآمد روزانه 171‌هزار ریال و غیبت از کار این افراد 5/24روز درماه است. میزان بیکاری در گروه بیماران روانپزشکی 6/1برابر گروه غیربیماران است و میزان ازکارافتادگی این بیماران 5/3برابر بیماران عادی است.»

مرجع : روزنامه بهار


 تفریح پردرآمدها 40برابر کم‌درآمدها

 فرمول محاسبه سود وام بانکی

به سوی رشد غیرتورمی و فراگیر

نظام تدوین برنامه پنج ساله توسعه و طرح یک سوال!

 هشدار بانک جهانی  به ایران و 6 کشور

تنظیم سند منشور اخلاقی برای سازمانها وشرکتها الزامی است

 راههای مقابله با رکود تورمی


 

 

 

 

ساخت برنامه تلویزیونی ' اقتصاد مقاومتی و صنعت بانکداری '

سرگذشت پول در ایران؛ از ریال تا تومان 

لباس نو بر تن شرکت‌های هرمی

کارانه 25 ميليون توماني يك بانك به برخي مديران خود

 آیا این نوع بانکداری حرفه اقتصادی دارد ؟

 فناوری اطلاعات رویکردی نوین در اشتغال زایی


 

 

 

گجت‌های اپلی با چه سایزی

سفری رویایی به قلب گوگل

بیشترین قیمت برای کوچک‌ترین

فرودگاه 16.000.000.000 دلاری قطر

سمینار های سال 1393

سمینار شم اقتصادی

شعار تبلیغات کدام بانک به واقعیت نزدیک است؟
سرمایه
سپه
تجارت
کارآفرین
رفاه
سامان
صادرات
پاسارگاد
پارسیان
ملت
ملی
Copyright ©ECO24NEWS ,all rights reserved.